W 2025 r. wraca obowiązek segregacji odpadów z budów i remontów.
W dniu 26.11.2021 r. nastąpiło ogłoszenie tekstu ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiana ta wprowadzała następujący zapis:
„Rozdział 6a Odpady budowlane i rozbiórkowe
Art. 101a. [Zbieranie i odbieranie odpadów budowlanych i rozbiórkowych]
- Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
- Obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do gospodarstw domowych, punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych ani do odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe, które nie zostały zebrane i odebrane w sposób selektywny, podlegają sortowaniu co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.”
Głównym celem tej nowelizacji było wprowadzenie obowiązku segregacji odpadów powstających na budowie, aby przygotować je do dalszego wykorzystania. Według zapisu Art.101a pkt. 1 odpady powinny być podzielone co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Rozdział 6a miał wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. jednak ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w Ustawie z 15.12.2022 „O szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r.” przesunięto wejście w życie rozdziału 6a na 1.01.2025 r.
Zgodnie z pkt. 2 Art. 101a. ustawy o odpadach obowiązek ten nie będzie dotyczył osób fizycznych chcących na własną rękę przeprowadzić prace remontowo-budowlane lub rozbiórkę nie korzystając z usług wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm.
Źródło informacji: Wolterskluwer